atrakcje Sandomierz

Zwiedzanie z przewodnikiem

Czterogodzinna wycieczka po Sandomierzu, uwzględniająca najważniejsze zabytki miasta. W tym wejście na Bramę Opatowską, wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, Zamku Kazimierzowskiego, Katedry, przejście Uchem Igielnym oraz spacer po wąwozie lessowym.
 

Brama Opatowska

Jedna z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Do bramy przylegają, bo obu jej stronach, pozostałości murów. Niegdyś istniały oprócz opatowskiej trzy bramy. Żadna do dzisiaj nie zachowała się. W systemie murów obronnych Sandomierza było 21 baszt i dwie furty, z czego jedna, dominikańska, zwana Uchem Igielnym, istnieje do dzisiaj. Na szczyt bramy można wejść. Z tarasu widokowego podziwiamy przepiękną panoramę miasta i okolicy.
Źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Podziemna Trasa Turystyczna

To system dawnych czternasto i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Obecna podziemna trasa  utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (w części z nich udało się zachować pierwotne wątki obmurowań). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów.

Katedra

Bazylika katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny - gotycka świątynia wzniesiona (w miejscu wcześniejszego kościoła) z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360 - 1382. Jest głównym zabytkiem Sandomierza. To główny kościół diecezji sandomierskiej. Wystrój wnętrza barokowy i rokokowy; w prezbiterium znajdują się freski bizantyjsko - ruskie z pierwszej połowy piętnastego wieku (ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę, który wielokrotnie tu gościł). W kaplicy mansjonarskiej polichromia rokokowa wykonana w latach 1770-1775 przez Bartłomieja Gołębiowskiego i Mateusza Rejchana.

Zamek

Zamek murowany zbudowany w czternastym wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu. Zamek przebudowywany w pierwszej połowie szesnastego wieku na rezydencję renesansową według projektu mistrza Benedykta. W 1656 roku zamek wysadzili Szwedzi. Ocalało skrzydło zachodnie, które odbudowano z inicjatywy Jana III Sobieskiego w latach 80-tych siedemnastego wieku, czego efektem było powstanie korpusu zamkowego typu pałacowego. Około 1825 roku zamek adaptowano na więzienie (mieszczące się tu do 1959 roku) i nadano mu klasycystyczny wygląd. Po przeprowadzeniu remontu i niezbędnych prac konserwatorskich, zamek, od 1986 roku jest siedzibą Muzeum Okręgowego. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę.

Kościół św.Jakuba

Jeden z najbardziej cennych zabytków Sandomierza. Najstarszy kościół w mieście i jeden z najstarszych budowanych z cegły. Po 137 latach nieobecności, w 2001 roku, do Sandomierza, do kościoła świętego Jakuba powrócili Dominikanie. Kościół wzniesiono w 1226 roku i wtedy do Sandomierza z Krakowa sprowadzano zakonników. Był to drugi klasztor po klasztorze w Krakowie. Świątynia ceglana, wzniesiona w głównej części w kilku etapach w ciągu trzynastego wieku. W czternastym wieku dobudowano dzwonnicę i zachodnie skrzydło klasztoru. Późnoromański kościół świętego Jakuba Apostoła jest jednym z najstarszych i najcenniejszych kościołów w Polsce.

Rejs statkiem po Wiśle

Rejs statkiem MARIA po Wiśle w Sandomierzu to jedna z form zwiedzania miasta. Płynąc w górę rzeki podziwiamy przyrodę i zachodnią część Starego Miasta z kościołem Świętego Jakuba, zamkiem, synagogą. Kiedy zmienimy kierunek, z lewej strony odsłania się widok Collegium Gostomianum, zamku, katedry i Domu Długosza. Widzimy miasto od strony wschodniej. Z Wisły doskonale widać już Góry Pieprzowe. 

Zwiedzanie meleksem

To jedna z łatwiejszych form oglądania Sandomierza. Zwiedzane meleksem trwa około godziny. Do wyboru są dwie trasy: pierwsza, standardowa obejmuje zabytki Sandomierza: Brama Opatowska, kościół świętego Ducha, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek, Ratusz, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Katedra, wąwóz Królowej Jadwigi, bulwar nad Wisłą, zamek, kościół świętego Jakuba, Ucho Igielne, dawna synagoga, kościół świętego Michała. Druga trasa, dłuższa trwa około półtorej godziny. Zwiedza się zabytki trasy pierwszej plus dodatkowo zabytki: aleja Jana Pawła II, ogród miejski, kościół świętego Józefa.

Spacer w Górach Pieprzowych

Poza centrum Sandomierza warto odwiedzić prastare góry, będące częścią Gór Świętokrzyskich. Góry Pieprzowe, zwane też po prostu Pieprzówkami to malowniczy fragment. Budują go skały kambryjskie mające 500 mln lat! To jedyne takie odsłonięcie w Europie. Może adekwatniejsza nazwa tego zakątka to różane wzgórza, z dzikimi gatunkami róż i pięknym widokiem na Wisłę oraz starówkę Sandomierza. Powstał tu rezerwat, a wiedzie przez niego czerwony szlak pieszy.

PFR