Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
To jedno z najciekawszych miejsc, jakie możemy zobaczyć w okolicy Sandomierza.
Ujazd to miejscowość położona około 36 kilometrów of Sandomierza. Ogromny kompleks pałacowy został wybudowany najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVII wieku. Na temat jego rozmachu oraz ówczesnego wyposażenia do dziś krążą legendy. Według niektórych nad jedną z sal miał znajdować się szklany sufit, będący jednocześnie dnem akwarium wypełnionym egzotycznymi rybami! Zamek w Ujeździe jest przykładem tzw. palazzo in fortezza, budowli łączącej w sobie rezydencję pałacową z cechami obronnymi. Przed wybudowaniem słynnego francuskiego Wersalu Zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w całej Europie!
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Baranów Sandomierski to miejscowość położona około 30 kilometrów od Sandomierza. Wzniesiony pod koniec XVI zamek jest najważniejszym zabytkiem miasta oraz jednym z najpiękniejszych pałaców znajdujących się na Podkarpaciu. Zamek w Baranowie zwany jest często Małym Wawelem. Tytuł ten wynika z faktu, że jego wygląd inspirowany, był zamkiem królewskim na Wawelu. Zaglądając do wnętrza pałacu, będziemy mogli zobaczyć piękne sztukaterie, polichromie oraz obrazy. Koniecznie powinniśmy zajrzeć do podziemi, gdzie czeka na nas Zbrojownia Rycerska z arsenałem oraz w pełni wyposażoną salą tortur. Podczas zwiedzania zamku powinniśmy zwrócić uwagę na zachwycający dzieciniec, a także udać się na spacer po pięknym ogrodzie.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Szukając interesującego miejsca w okolicy Sandomierza, które będziemy mogli odwiedzić, warto udać się do Ćmielowa. Niewielka miejscowość położona jest niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego - około 33 kilometry od Sandomierza. Spokojny Ćmielów słynie przede wszystkim z jednej z najstarszych fabryk porcelany w Polsce. Jej tradycje sięgają aż 1790 roku! Dlatego też będąc w okolicy, warto zajrzeć do Żywego Muzeum Porcelany, w którym będziemy mogli poznać liczne tajemnice związane z produkcją ceramiki! Podczas zwiedzania muzeum będziemy mogli zobaczyć wystawy prezentujące początki produkcji fajansu i porcelany w Ćmielowie, a także przedmioty pochodzące z różnych okresów działalności fabryki. Warto zwrócić uwagę na ekspozycję złożoną ze starych przedmiotów wykonanych z porcelany.
Bałtowski Kompleks Turystyczny
Jeżeli szukacie dużego zastrzyku dobrej zabawy, to w okolicy Sandomierza znajduje się jedno miejsce, które koniecznie powinniście odwiedzić! Bałtowski Kompleks Turystyczny jest zdecydowanie największą rodzinną atrakcją turystyczną w całym województwie świętokrzyskim. Park Rozrywki w Bałtowie - położonym jedynie 54 kilometry od Sandomierza -oferuje turystom prawdziwą moc atrakcji. Co ciekawego znajdziemy w parku? Jego największą atrakcją jest możliwość zobaczenia z bliska licznych dinozaurów! Udając się na spacer niemal kilometrową ścieżką, będziemy mogli przyjrzeć się około 100 modelom prehistorycznych stworzeń. I to naturalnej wielkości! Dodatkowo trasa podzielona jest na okresy geologiczne, dzięki czemu będziemy mieli możliwość zaobserwować, jak zmieniało się życia na naszej planecie na przestrzeni tysięcy lat. Oczywiście to tylko rozgrzewka. W parku czeka na nas bowiem wiele innych atrakcji. W Muzeum Dinozaurów znajdziemy skamieniałości odkryte w okolicy Bałtowa. Zaglądając do multimedialnego Prehistorycznego Oceanarium, będziemy mogli zobaczyć ogromne stworzenia zamieszkujące niegdyś morza i oceany. Warto zajrzeć także do Parku Miniatur, w którym czeka blisko 50 modeli najważniejszych zamków znajdujących się na terenie naszego kraju. Dodatkowo weekend pełen atrakcji urozmaici nam Park Safari pełen prawdziwych zwierząt czy wizyta w Wiosce Czarownic. Nasze pociechy nadmiar energii będą mogły spożytkować w Parku Rozrywki z licznymi huśtawkami oraz karuzelami.
Święty Krzyż
Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór, w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. Święty Krzyż budują kwarcyty i łupki kambryjskie. Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej - cenny element Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego nowoczesne Muzeum mieści się właśnie na szczycie Świętego Krzyża. Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie - obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (stąd nazwa szczytu). Po drugiej stronie szczytu, zmierzając w stronę Huty Szklanej, powstała płatna platforma widokowa dla turystów, usytuowana ponad gołoborzami, z ładnymi widokami okolicy.
Sanktuarium w Kałkowie
Sanktuarium Kałków – Godów nazywany świętokrzyskim “Licheniem” pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium Kałków – Godów nieprzypadkowo odkrywają jego podobieństwo do innego – bardziej znanego miejsca kultu Matki Bożej. Dokładniej do sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Licheniu niedaleko Konina. Po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego w roku 1981 ludzie w małej wiosce niedaleko Starachowic regularnie odprawiali nabożeństwa pokutne w intencji Ojczyzny. Przewodził im wtedy ksiądz Czesław Wala – ówczesny proboszcz parafii. W maju 1982 roku tutejsza grupa modlitewna udała się na pielgrzymkę do Lichenia. Jej owocem było uroczyste sprowadzenie na ziemię świętokrzyską wizerunku Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (takiego samego jaki właśnie jest w Licheniu). W 1983 roku dla godnej oprawy tegoż obrazu powstał kościół, którego budowa trwała bardzo krótko, a dokładnie 163 dni. Niedługo potem stanął także Dom Pielgrzyma. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej i Golgota znajduje się na pograniczu dwóch wiosek Kałkowa i Godowa. Oprócz kościoła warta uwagi jest przede wszystkim Golgota. Także wzorowana na tej licheńskiej. Pielgrzymi wspinając się schodami 33 metry na górę mijają po drodze liczne kaplice i kapliczki. Każda z nich poświęcona jest wydarzeniom z życia naszej ojczyzny. Głównie wydarzeniom tragicznym. I tak możemy wspomnieć tu między innymi Oświęcim i męczeństwo świętego Maksymiliana Kolbego, Katyń, stan wojenny, śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.